Apple iPhone kullanıcılarına büyük bir sürpriz yapacak, sır perdesi aralandı

Apple aynı zamanda bazı iOS 18 özelliklerini desteklemek için kendi geniş dil modellerini de oluşturuyor ancak Bloomberg muhabiri Mark Gurman’a göre OpenAI ile görüşmeleri bir “sohbet robotu/arama bileşeni” etrafında yoğunlaşıyor.

Apple‘ın ayrıca iOS 18 için Google’ın yapay zeka destekli sohbet robotu Gemini’yi lisanslamak için Google ile görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Bloomberg bu görüşmelerin hala devam ettiğini ve Apple’ın hangi yönde nihai bir karar vermediği nedeniyle işlerin her iki yönde de gidebileceğini bildirdi. Kullanılacak şirketin teknolojisi. Gurman, Apple’ın sonuçta yapay zeka teknolojisinin lisansını her iki şirketten de alması veya hiçbirinden almamasının mümkün olduğunu söylüyor.

Apple iPhone kullanıcılarına büyük bir sürpriz yapacak, sır perdesi aralandı

Silikon Vadisi’nin geri kalanı yapay zeka silahlanma yarışına girmiş olsa da Apple, şimdiye kadar yapay zeka çabaları konusunda oldukça sessiz kaldı. Ancak bir şeyler hazırladığını gösterecek kadar ipucu  da bıraktı. Geçtiğimiz ay piyasaya sürülen yepyeni M3 MacBook Air‘in “yapay zeka için dünyanın en iyi tüketici dizüstü bilgisayarı” olduğunu ve bu yılın sonlarında yapay zeka merkezli dizüstü ve masaüstü bilgisayarları piyasaya sürmeye başlayacağı bildiriliyor. Ayrıca bu haftanın başlarında Apple, bulut yerine cihazlarda yerel olarak çalışacak şekilde tasarlanmış bir dizi açık kaynaklı büyük dil modelini de piyasaya sürdü.

Apple’ın iPhone‘lardaki ve diğer cihazlardaki yapay zeka özelliklerinin nasıl görüneceği hala belirsiz. Herkesin bildiği gibi yapay zeka hala güvenilmez ve yanıtlar uydurmaya eğilimli. Humane Ai Pin gibi yeni yapay zeka destekli cihazlar felaket incelemelerine maruz kalırken, Rabbit R1 gibi diğerleri henüz kendilerinin değerli olduğunu kanıtlayamadı.

Daha fazlasını 10 Haziran’da WWDC’de öğreneceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x